Tisdag 24 november

INFORMATIONSMÖTET ÄR INSTÄLLT

På grund av nuvarande smittspridning och riktlinjer från Folkhälsomyndigheten är informationsmöten tills vidare inställda. Föräldrar som under tiden önskar ställa sina barn i kö kan informera sig om skolans profil, arbetssätt och mycket annat genom att på skolans administration köpa eller låna boken "Kulturskolan Raketen - ett motströms alternativ"

Skolans administration ligger på adress:

Helsingborgsgatan 4

Öppet: Onsdagar mellan kl: 13.00 - 17.00

I samband med besöket får ni också fylla i en köanmälan.

Fredag 18 december

JULAVSLUTNING

Måndag 11 januari 2021

VÅRTERMINSSTART

Vecka 9, 2021

Måndag 1/3 - Fredag 5/3

SPORTLOV

Onsdag 10 mars 2021

LOVDAG

Planeringsdag för lärarna

Vecka 14 - 2021

PÅSKLOV

Tisdag 6/4 - Fredag 9/4, 2021

Torsdag 13 maj - Fredag 14 maj, 2021

LOVDAGAR

Kristi Himmelsfärd

Torsdag 10 juni 2021

SOMMARAVSLUTNING!

KULTURSKOLAN RAKETEN

Björkhagsplan 5-9
121 53 Johanneshov
GPS Icon depicting location-arrow

Sjukanmälan för elever tel: 0515-43608

Lågstadiet / Fritids tel: 08-648 14 57

Fritidsklubbens mobil: 073-426 54 28

AKUTTELEFON: 08-122 01 223  hit ringer du ENDAST i akuta ärenden, som tex ett olycksfall. Övriga ärenden hänvisas till info@kulturskolanraketen.se

SCROLLA NER FÖR ÖVRIGA KONTAKTER

LEDNING

Kontor: Maila i första hand till:

info@kulturskolanraketen.se

För fakturor & ekonomifrågor, maila till:

ekonomi@kulturskolanraketen.se

Mario Marx

Huvudman Telefon: 08-659 53 09
mario.marx@kulturskolanraketen.se

Stefan Laurentii

Rektor stefan.laurentii@kulturskolanraketen.se

Tanja Marx

Administratör Telefon: 072-89 86 327
Telefontider: Onsdag & Fredag
11:30 - 13:00
tanja.marx@kulturskolanraketen.se

LÅGSTADIET

Sjukanmälan: 0515-43608

Lågstadiet / Fritids tel: 08-648 14 57

Ing-Marie Eriksson

Förskoleklass ing-marie.eriksson@kulturskolanraketen.se

Jeanna Bagger Jörgensen

Förskoleklass jeanna.bagger.jorgensen@kulturskolanraketen.se

Linda Strömberg

Mentor klass 1 linda.stromberg@kulturskolanraketen.se

Sanna Jonsson

Mentor klass 2 sanna.jonsson@kulturskolanraketen.se

Sara Huss

Mentor klass 3 sara.huss@kulturskolanraketen.se

MELLANSTADIET

Sjukanmälan: 0515-43608

Hans Folkman

Mentor åk 4, Svenska / SO hans.folkman@kulturskolanraketen.se

Madelene Klein

Mentor åk 5, Matte / NO madelene.klein@kulturskolanraketen.se

William Wiberg

Tema / Mediapedagog / Resurs william.wiberg@kulturskolanraketen.se

HÖGSTADIET

Sjukanmälan: 0515-43608

Malin Lager

Mentor åk 6, Svenska / Engelska malin.lager@kulturskolanraketen.se

Karin Löf

Mentor Klass 6, Idrott och hälsa / SO karin.lof@kulturskolanraketen.se

Cecilia Ehnborg

Mentor åk 7, Textilslöjd /
Hem och konsumentkunskap
cecilia.ehnborg@kulturskolanraketen.se

Thomas Lundgren

Mentor åk 7, Likabehandlingsansvarig
SO / Tema / Teater
thomas.lundgren@kulturskolanraketen.se

Minna Thullberg

Mentor åk 8, Matte / NO minna.thullberg@kulturskolanraketen.se

Jenny Etzell Reyes

Mentor Klass 8, Franska / Engelska jenny.etzell@kulturskolanraketen.se

Elin Winberg

Mentor åk 9, Matte / NO / Tema elin.winberg@kulturskolanraketen.se

Simon Schiller

Mentor klass 9, trä-och metallslöjd simon.schiller@kulturskolanraketen.se

Cristian Canales Leyton

Spanska cristian.canales@kulturskolanraketen.se

Caroline Lund

SO / Drama /
Hem och konsumentkunskap
caroline.lund@kulturskolanraketen.se

PRAKTISK/ESTETISK VERKSAMHET

Ingela Kågebo

Musik / Kulturombud ingela.kagebo@kulturskolanraketen.se

Celia Berndtzen

Rörelse celia.berndtzen@kulturskolanraketen.se

Veronika Westlund

Bild veronika.westlund@kulturskolanraketen.se

Caroline Lund

Drama caroline.lund@kulturskolanraketen.se

ELEVASSISTENTER

Martin Andersson

Elevassistent martin.andersson@kulturskolanraketen.se

Sanna-Lisa Gesang-Gottowt

Elevassistent sanna-lisa.gesang@kulturskolanraketen.se

Christine Sundberg

Elevassistent christine.sundberg@kulturskolanraketen.se

Viggo Örsan

Elevassistent viggo.orsan@kulturskolanraketen.se

Estelle Györki

Elevassistent estelle.gyorki@kulturskolanraketen.se

ELEVHÄLSA & SPECIALLÄRARE

info@kulturskolanraketen.se

Dahlia Cohen

Skolläkare Maila skolsköterska för vidarekontakt

Pernilla Forsmark

Skolsköterska Telefon: 08-643 63 81
pernilla.forsmark@kulturskolanraketen.se

Lisa Marx

Speciallärare lisa.marx@kulturskolanraketen.se

Anna Westerfors-Johansson

Kurator anna.westerfors@kulturskolanraketen.se

FRITIDS

Lågstadiet / Fritids tel: 08-648 14 57

Fritidsklubbens mobil: 073-426 54 28

Ninna Pettersson

Fritids ninna.pettersson@kulturskolanraketen.se

Andreas Hedvall

Fritids andreas.hedvall@kulturskolanraketen.se

Kristoffer Labbart

Fritids kristoffer.labbart@kulturskolanraketen.se

Mattias Abrahamsson

Fritids mattias.abrahamsson@kulturskolanraketen.se

Maritza Carpio

Fritids maritza.carpio@kulturskolanraketen.se

Viggo Örsan

Fritids viggo.orsan@kulturskolanraketen.se

Sanna-Lisa Gesang-Gottowt

Fritidsklubben / Fritids sanna-lisa.gesang@kulturskolanraketen.se

William Wiberg

Fritidsklubben william.wiberg@kulturskolanraketen.se

Estelle Györki

Fritidsklubben estelle.gyorki@kulturskolanraketen.se

Martin Andersson

Fritidsklubben / Fritids martin.andersson@kulturskolanraketen.se

Celia Berndtzen

Fritids celia.berndtzen@kulturskolanraketen.se

Camilla Tollstoy

Fritids camilla.tollstoy@kulturskolanraketen.se

KÖK

Magnus Hasselgren

Kökschef magnus.hasselgren@kulturskolanraketen.se

Lars Johannesson

Kock lars.johannesson@kulturskolanraketen.se

Helena Förberg

Köksbiträde helena.forberg@kulturskolanraketen.se

VAKTMÄSTARE

Hans Frödin

Vaktmästare hans.frodin@kulturskolanraketen.se

Jörgen Dosthe

Vaktmästare jorgen.dosthe@kulturskolanraketen.se

DATAPEDAGOG

Marcus Tagel

Datapedagog marcus.tagel@kulturskolanraketen.se